Innovatív eljárás

Újdonságok

Kedvencekhez adom!

Könyvjelző

Naptár

«  Május 2024  »
HKSzeCsPSzoV
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Körkérdésünk

Értékeld honlapomat
Összes válasz: 41

Keresés

Számláló

Hírsáv

Légzés




Légzőrendszerünk egyik legfontosabb feladata, hogy biztosítsa a légzési gázok cseréjét a külvilág és a szervezetünk között. A beszívott levegő testünkbe érkezve végighalad az un. felső légutakon és végül eljut a tüdőnkbe. A felső légutakhoz tartozik az orrüreg, a garat, a gége valamint a légcső. A belégzés során a gége porcos hengerén elhelyezkedő gégefedő biztosítja, hogy a beáramló levegő a légcsőbe és ne a nyelőcsőbe kerüljön.

Légzőrendszer: A tüdőbe érkezve a légcső kettéoszlik két csőre, melyeket főhörgőnek nevezünk. Az egyik a tüdő bal, a másik a tüdő jobb felébe vezet, ide továbbítva a beszívott levegőt. A levegő a főhörgőkből a hörgőkbe, majd a kishörgőbe és végül a hörgőcskékbe jut - ez egy egyre vékonyodó, faágak mintájára szerteágazó csövekből álló rendszer, mely behálózza a tüdőt, és eljuttatja a beszívott levegőt a tüdőben lévő un. léghólyagocskákba.



A léghólyagocskák szabad szemmel alig-alig látható kis gömböcskék, melyek hártyaszerű falát rengetek kis hajszálér érinti, ahhoz tapadva fut. Ezek a hajszálerek a tüdőbe visszaáramló vért szállítják. Ennek a vérnek nagy a CO2 és kicsi az oxigéntartalma. A beszívott levegőben - mivel az oxigénen gazdag - nagyobb az oxigén nyomása, mint a hajszálerekben áramló vérben, és az a nyomáskülönbség arra készteti az oxigént, hogy a hólyagocskából lépjen be a hajszálerekben áramló vérbe. Ez az átlépés egy diffúziós folyamattal történik meg, a hólyagocska és a hajszálér közös falából álló légzőmembránon keresztül. Minél nagyobb a léghólyagocskák össztérfogata, és minél jobban behálózzák őket a hajszálerek (kapillárisok), annál hatékonyabban zaljik ez a folyamat. (Egy átlagember esetében a léghólyagocskák összfelszíne kb. megegyezik egy teniszpálya méretével.)

A vér oxigénszállító képessége nagyban függ a vérben az oxigénszállító molekula, a hemoglobin koncentrációjától. A hajszálerekben a vénák irányába haladva fokozatosan nő a vér oxigén tartalma, egész addig, amíg a vérben a hemoglobin oxigéntelítettsége el nem éri a 97-98%-ot. A vér így telítődik oxigénnel - tehát ez az a folyamat, ahogy az oxigén a vérkeringésünkbe kerül.

A tüdőkapacitás mérése:

A légzésfunkciós vizsgálat 6-7 éves kortól végezhető vizsgálat.

Az eredmény függ a beteg korától, nemétől, a testsúlytól és a magasságtól.
Ezeket, az adatokat a spirométerben rögzíteni kell.
Légzésfunkciós vizsgálat során mérjük a beteg belégzési tüdőkapacitását, majd
egy másik mérés során az erőltetett kilégzés során mért tüdőkapacitást, az első
másodpercben kifújt levegőmennyiséget és a csúcsáramlási sebességet.
Az eredmény függ a beteg együttműködésétől is.
Nem megfelelő kooperáció esetén a számítógépes program a vizsgálatot nem tartja
értékelhetőnek, ezért ismétlése szükséges.
Értékelhető, de hörgőgörcsre utaló eredmény esetén hörgőtágítót kap a beteg,
majd 15 perc múlva ismételt mérés következik a gyógyszer hatásának lemérésére.
Normál eredmény esetén terheléses vizsgálat- lépcsőzés, kerékpárterhelés, futás
következik 6 percig, majd ismételt mérés.
A kapott eredmények alapján történik a beteg gyógyszeres beállítása.

Vissza a főoldalra